Dňa 18. februára 2024 vstúpilo do platnosti Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2023/1542 zo dňa 12. júla 2023 o batériách a odpadových batériách, ktorým sa mení smernica 2008/98/ES a nariadenie (EÚ) 2019/1020 a zrušuje smernica 2006/66/ES – Nariadenie o batériách.

Cieľom nariadenia je predchádzanie a znižovanie nepriaznivých vplyvov batérií na ľudské zdravie a životné prostredie a zaistenie bezpečného a udržateľného hodnotového reťazca pre všetky batérie. Prihliadať sa bude napríklad na uhlíkovú stopu pri výrobe batérií, etické získavanie surovín a bezpečnosť dodávok, ako aj možnosť uľahčiť ich opätovné použitie, zmenu účelu a recykláciu.

Batérie majú byť navrhnuté a vyrobené tak, aby sa optimalizovala ich výkonnosť, trvanlivosť a bezpečnosť a minimalizovala ich environmentálna stopa.

Nariadenie o batériách sa vzťahuje na všetky kategórie batérií uvedené na trh alebo do prevádzky v rámci EÚ bez ohľadu na to, či boli vyrobené v EÚ alebo dovezené.

Nové členenie batérií

Podľa Nariadenia o batériách sa batérie členia do 5 skupín:

  1. Prenosné batérie – PB – sú hermeticky uzavreté s hmotnosťou 5 kg a menej. Nie sú určené na priemyselné použitie. Nie sú batériami pre elektrické vozidlá, LMT batériami ani SLI batériami. Členíme ich na:
    • PB GEN – prenosné batérie pre všeobecné použitie,
    • PB PRIM – nenabíjateľné prenosné batérie,
    • PB RECH – nabíjateľné prenosné batérie.
  2. Batérie pre ľahké dopravné prostriedky – LMT – sú hermeticky uzavreté s hmotnosťou 25 kg alebo menej. Sú určené na poskytovanie elektrickej energie pre pohon kolesových vozidiel, ktoré môžu byť poháňané elektrickým motorom alebo kombináciou motora a ľudskej energie vrátane typovo schválených vozidiel kategórie L v zmysle nariadenia EÚ č. 168/2013. Nie sú batériami pre elektrické vozidlá.
  3. Batérie na štartovanie, osvetlenie a zapaľovanie – SLI – sú určené na poskytovanie elektrickej energie na štartovanie, osvetlenie alebo zapaľovanie, ktorú je tiež možné využívať na pomocné alebo záložné účely vo vozidlách, iných dopravných prostriedkoch alebo strojoch.
  4. Priemyselné batérie – IB – sú navrhnuté na priemyselné použitie alebo určené na priemyselné použitie po zmene účelu, alebo akékoľvek iné batérie s hmotnosťou vyššou ako 5 kg. Nie sú batériami pre elektrické vozidlá, LMT batériami, ani SLI batériami. Členíme ich na:
    • IB SBS – stacionárne batériové systémy pre ukladanie energie,
    • IB nad 2 kWh – priemyselné batérie s kapacitou vyššou než 2 kWh,
    • IB RECH – nabíjateľné priemyselné batérie,
    • IB RECH OUT – nabíjateľné priemyselné batérie s výhradne vonkajšou akumuláciou.
  5. Batérie pre elektrické vozidlá – EV – sú určené na zabezpečenie elektrickej energie na pohon hybridných alebo elektrických vozidiel kategórie L, ako sa stanovuje v nariadení EÚ č. 168/2013, s hmotnosťou vyššou ako 25 kg, alebo batérie, ktoré sú osobitne určené na zabezpečenie elektrickej energie na pohon hybridných alebo elektrických vozidiel kategórií M, N alebo O, ako sa stanovuje v nariadení EÚ.

Nové požiadavky na batérie

Od 18. 2. 2024 a 18. 8. 2024 sú v platnosti prvé ustanovenia Nariadenia o batériách. Ďalšie ustanovenia vstúpia do platnosti postupne v nadchádzajúcom období až do roku 2036. Konkrétne termíny sú uvedené v tabuľke Harmonogram pravidiel a povinností EÚ o batériách na konci tohto článku.

V Nariadení o batériách sa stanovujú požiadavky na:

Udržateľnosť a bezpečnosť

Výkonnosť a trvanlivosť

Etikety, označovanie a informovanie

Posudzovaním zhody batérií sa preukazuje, že batérie, ktoré boli sprístupnené na trh EÚ, sú v súlade s Nariadením o batériách. Na preukázanie zhody sa vypracováva EÚ vyhlásenie o zhode a následne sa na batériu umiestni označenie CE.

Definícia účastníkov a ich povinností

Výrobca je zhotoviteľ, dovozca, distribútor alebo iná fyzická či právnická osoba, ktorá je bez ohľadu na použitú techniku predaja vrátane zmlúv uzavretých na diaľku:

  1. usadená v členskom štáte a vyrába batérie pod vlastným menom alebo ochrannou známkou, alebo si dáva batérie navrhovať alebo vyrábať a dodáva ich po prvý raz pod vlastným menom alebo ochrannou známkou, vrátane batérií zabudovaných do prístrojov, ľahkých dopravných prostriedkov alebo ostatných vozidiel na území daného členského štátu;
  2. usadená v členskom štáte a na území tohto členského štátu ďalej predáva pod vlastným menom alebo ochrannou známkou batérie vrátane batérií zabudovaných v prístrojoch, ľahkých dopravných prostriedkoch alebo ostatných vozidiel, ktoré zhotovujú iní; na ktorých nie je uvedené meno alebo ochranná známka týchto zhotoviteľov,
  3. usadená v členskom štáte a v tomto členskom štáte prvýkrát v rámci svojej podnikateľskej činnosti dodáva batérie vrátane batérií zabudovaných v prístrojoch, ľahkých dopravných prostriedkoch alebo vozidlách, z iného členského štátu alebo z tretej krajiny, alebo
  4. predáva batérie vrátane batérií zabudovaných v prístrojoch, ľahkých dopravných prostriedkoch alebo ostatných vozidlách, a to formou zmlúv na diaľku priamo koncovým používateľom bez ohľadu na to, či sú súkromnými domácnosťami, v členskom štáte, a je usadená v inom členskom štáte alebo v tretej krajine.

Zhotoviteľ je každá fyzická alebo právnická osoba, ktorá vyrába batériu alebo si batériu dáva navrhnúť či vyrobiť a danú batériu predáva pod svojím vlastným menom alebo ochrannou známkou alebo ju uvádza do používania na svoje vlastné účely.

Povinnosti zhotoviteľov batérií:

Dovozca je akákoľvek fyzická alebo právnická osoba usadená v EÚ, ktorá uvádza na trh batériu z tretej krajiny.

Povinnosti dovozcov batérií:

Distribútor je akákoľvek fyzická alebo právnická osoba v dodávateľskom reťazci, a to iná ako zhotoviteľ alebo dovozca, ktorá batériu sprístupňuje na trhu.

Povinnosti distribútorov batérií:

Uplatňovanie povinností zhotoviteľov na dovozcov a distribútorov batérií

Dovozca alebo distribútor sa považuje za zhotoviteľa, a teda sa na neho vzťahujú povinnosti zhotoviteľa, ak:

  1. batéria je uvedená na trh alebo do prevádzky pod vlastným menom alebo ochrannou známkou dovozcu alebo distribútora;
  2. tento dovozca alebo distribútor upraví batériu, ktorá už bola uvedená na trh alebo do prevádzky, takým spôsobom, že by sa tým mohol ovplyvniť súlad s relevantnými požiadavkami uvedenými v tomto nariadení, alebo
  3. tento dovozca alebo distribútor upraví účel batérie, ktorá už bola uvedená na trh alebo do prevádzky.

Čo s batériami, ktoré nespĺňajú požiadavky?

Batérie, ktoré nespĺňajú požiadavky Nariadenia o batériách, ale boli vyrobené pred termínom 18. 2. 2024, kedy vstupujú jednotlivé ustanovenia nariadenia do platnosti, môžu byť distribuované aj napriek tomu. Batérie, ktoré sú vyrobené po termíne 18. 2. 2024 sa už musia riadiť novým nariadením a musia spĺňať požiadavky uvedené v nariadení.

Harmonogram pravidiel a povinností EÚ o batériách

Nechám to na vás

Objednávam si vypracovanie ročného ohlásenia o vzniku odpadu a nakladaní s ním za predchádzajúci rok a jeho elektronické podanie príslušnému okresnému úradu.

Objednávateľ:

Prevádzky:

Názov vašej prevádzky

Adresa vašej prevádzky

Máte viac prevádzok? Kontaktujte nás!

Ďakujeme za vašu objednávku!

Potvrdenie objednávky sme vám zaslali emailom.

Niečo sa pokazilo

Pre každého kto chce ušetriť čas