Kód nakladania s odpadom označuje spôsob, akým sa s odpadom zaobchádza a to od jeho vzniku až po konečné spracovanie. Tento systém je zakotvený v zákone o odpadoch č. 79/2015 Z. z. a jeho cieľom je evidovať a sledovať jednotlivé procesy pri manipulácii s odpadom. Kód nakladania s odpadom je povinný údaj uvádzaný v evidenčnom liste odpadov ako aj v Ohlásení o vzniku odpadov a nakladaní s ním, prípadne v Sprievodnom liste nebezpečných odpadov.
Kódy nakladania sú označenia zložené prevažne z písmena a pri zhodnocovaní a zneškodňovaní aj z čísla. Sú pridelené jednotlivými činnosťami, ktoré sa s odpadom vykonávajú.
Kódy nakladania s odpadom sú uvedené vo Vyhláške MŽP SR č. 366/2015 Z. z. o evidenčnej povinnosti a ohlasovacej povinnosti. Najčastejšie uvádzané kódy nakladania sú:
- zhromažďovanie odpadov,
- zber odpadov,
- odovzdanie odpadov obchodníkovi,
- odovzdanie odpadov na využitie v domácnosti.
Medzi kódy zhodnocovania odpadu (R-kódy), pri ktorých sa odpad využíva alebo premieňa na iný materiál, surovinu či dokonca energiu radíme okrem iných napríklad tieto:
- R1 – Využitie odpadu ako paliva alebo výroby energie.
- R2 – Získavanie rozpúšťadiel z odpadu.
- R3 – Recyklácia alebo regenerácia organických látok, ktoré sa nepoužívajú ako rozpúšťadlá.
- R5 – Recyklácia alebo regenerácia iných anorganických materiálov (napr. stavebný odpad).
Medzi kódy zneškodňovania odpadu (D-kódy), pri ktorých sa odpad trvalo odstráni alebo bezpečne zneškodní radíme okrem ďalších tieto:
- D1 – Skládkovanie odpadu na alebo pod povrchom zeme.
- D9 – Fyzikálno-chemické spracovanie odpadu (napr. neutralizácia).
- D10 – Spaľovanie odpadu na pevnine.
Kód nakladania s odpadom je praktickým a právnym nástrojom, ktorý presne určuje, čo sa s odpadom deje, a zaručuje, že manipulácia s ním prebieha správne, bezpečne a v súlade so zákonmi.