Nebezpečný odpad je taký odpad, ktorý má jednu alebo viac nebezpečných vlastností uvedených v legislatíve. Tieto vlastnosti zahŕňajú napríklad toxicitu, horľavosť, výbušnosť, infekčnosť, korozívnosť a ekotoxicitu alebo iné a predstavujú ohrozenie zdravia a životného prostredia.
Nebezpečný odpad môže vznikať v rôznych oblastiach, napríklad:
Priemysel
Chemický, farmaceutický, hutnícky, automobilový dokonca aj potravinársky priemysel produkuje nebezpečné odpady.
Zdravotníctvo
Biologický odpad, použité ihly, infekčný odpad.
Domácnosti
Batérie, elektronický odpad, žiarivky, čistiace prostriedky, pesticídy.
Poľnohospodárstvo
Použité pesticídy, hnojivá a kontaminovaná pôda.
Stavebníctvo
Azbest, zvyšky farieb, lepidlá.
Správne nakladanie s nebezpečným odpadom je kľúčové pre minimalizáciu jeho dopadov.
Pri vzniku nebezpečného odpadu je potrené uložiť ho do správnej nepriepustnej nádoby. Nebezpečné odpady sa nesmú navzájom zmiešavať a nesmú sa zmiešavať ani s odpadmi, ktoré nebezpečné nie sú. Zákon presne stanovuje, ako je potrebné označiť nebezpečný odpad a ako presne ho prepravovať v zmysle medzinárodných dohôd. Skladovať nebezpečný odpad možno najdlhšie 1 rok od jeho vzniku.
Úprava nebezpečných odpadov zahŕňa rôzne chemické, fyzikálne, termické, biologické a technologické metódy, ktoré umožňujú ich bezpečné zneškodnenie a elimináciu nebezpečných vlastností.
Nebezpečný odpad a prevencia
Cieľom odpadového hospodárstva je predchádzanie vzniku odpadu, obzvlášť nebezpečného odpadu. Ak sa nedá jeho vzniku vyhnúť, primárne je potrebné opätovne ho použiť prípadne recyklovať, čo v prípade nebezpečných odpadov častokrát nie je možné. Jeho spaľovanie ako forma energetického zhodnotenia môže predstavovať efektívne riešenie.
V dôsledku energetického zhodnotenia nebezpečných odpadov dochádza k zníženiu objemu odpadu a eliminácii nebezpečných zložiek. Zároveň sa stane cenným zdrojom na výrobu elektriny a pary. Príkladom sú prázdne obaly kontaminované nebezpečnými látkami, odpadové kaly, odpady zo zdravotnej starostlivosti alebo odpadové farby či lepidlá.
Eliminácia nebezpečného odpadu z priemyselnej výroby je náročná, no jeho produkciu je možné výrazne znížiť pomocou viacerých stratégií.
Zelená chémia
Navrhovanie bezpečnejších chemikálií a materiálov, ktoré minimalizujú alebo úplne eliminujú vznik nebezpečných vedľajších produktov.
Cirkulárna ekonomika
Opätovné používanie, recyklácia a redizajn výrobkov s cieľom znížiť závislosť na nebezpečných látkach.
Pokročilé nakladanie s odpadmi
Využitie moderných technológií na bezpečnú likvidáciu alebo zhodnocovanie odpadu.
Hoci úplná eliminácia nebezpečného odpadu nie je momentálne reálna, tieto prístupy vedú k jeho podstatnému obmedzeniu a udržateľnejšej priemyselnej produkcii. Pre úspech sú však potrebné prísnejšie regulácie, investície do výskumu a technologických inovácií, ako aj globálna spolupráca.